تبلیغات
وبلاگ NaziCenter - نبرد ژاپن ، هند و انگلستان در جزیره کریسمس

نبرد جزیره کریسمس یک درگیری کوچک بود که در 31 مارس 1942 در جریان جنگ جهانی دوم اتفاق افتاد . قضیه از این قرار بود که سربازان هندی امپراطوری استعماری بریتانیا در پادگان جزیره کریسمس شورش کردند و همین امر به نیروهای ژاپنی فرصت داد که این جزیره را متصرف شوند . در جریان همین درگیری ، زیر دریایی Seawolf نیروی دریایی آمریکا خساراتی را به ناو ژاپنی Naka وارد کرد.


نبرد جزیره کریسمس
نبرد در اقیانوس آرام در سال های جنگ جهانی دوم ، شرایط متفاوتی نسبت به اروپا داشت . در آسیا تنها قدرتی که در برابر نیروهای استعماری می جنگید ، ارتش امپراطوری ژاپن بود که به خصوص با هدف توسعه حوزه نفوذش در شرق و جنوب شرقی قاره کهن تلاش می کرد . ژاپنی ها در ابتدا چشم طمع به چین و شرق روسیه دوختند اما با حضور نظامی روس ها در منطقه سیبری از ادامه توسعه متصرفاتشان در شرق آسیا و گذشتن از سرحدات مغولستان و منچوری صرف نظر کردند و بجای آن تصمیم گرفتند تا متوجه جنوب غربی آسیا شوند و کلونی های استعماری قدرت های اروپایی را که اکنون بمناسبت جنگ در اروپا بدون حمایت مانده بودند ، هدف قرار دهند . شاید یکی از دلایل شکست آلمان در مصاف با روسیه نیز همین یکه تازی ژاپنی ها باشد . چرا که شاید اگر ژاپنی ها بجای رویارویی با آمریکا و صرف نیروی خود برای تصرف کلونی های بی دفاع آسیایی ، هماهنگ با آلمانی ها به مصاف کمونیست های شوروی می رفتند ، نتیجه جنگ طور دیگری رقم میخورد ! اما ژاپنی ها استراتژی شاید خودخواهانه ای را در پیش گرفتند و بجای نبرد هماهنگ با آلمان علیه کمونیست ها ، اجازه دادند تا ارتش تازه نفس و دست نخورده استالین با خیالی آسوده از مرزهای شرقی روسیه در سیبری برای نجات مسکو از شکست حتمی عقب نشینی کرده و با فراغ بال تا تصرف برلین بتازد . بهرحال مقاله امشب درباره یکی از نبردهای ارتش امپراطوری ژاپن است که در مسیر توسعه نفوذ ژاپن در جنوب شرق آسیا در سال 1942 اتفاق افتاد .


نبرد جزیره کریسمس یک درگیری کوچک بود که در 31 مارس 1942 در جریان جنگ جهانی دوم اتفاق افتاد . قضیه از این قرار بود که سربازان هندی امپراطوری استعماری بریتانیا در پادگان جزیره کریسمس شورش کردند و همین امر به نیروهای ژاپنی فرصت داد که این جزیره را متصرف شوند . در جریان همین درگیری ، زیر دریایی Seawolf نیروی دریایی آمریکا خساراتی را به ناو ژاپنی Naka وارد کرد .
جزیره کریسمس یکی از اقمار استعماری بریتانیا بود که در آستانه اقیانوس هند واقع شده بود و میتوان گفت که در آن دوره ، این جزیره برای بریتانیایی ها حکم دروازه این حوزه دریایی رو داشته . اهمیت این جزیره را می توان در دو دلیل خلاصه کرد :
اول اینکه همونطور که اشاره کردم ، این جزیره حکم یه دروازه رو برای دسترسی به اقیانوس هند داشت . و دلیل دوم هم ذخائر معدنی موجود در این جزیره بود که صنایع ژاپن رو نسبت به این جزیره حساس تر می کرد . پس در 14 مارس 1942 فرماندهان ژاپنی تصمیم گرفتند تا طی عملیاتی بنام ایکس ، این جزیره را بدست آورند .
آدمیرال شوجی نیشیمورا فرمانده ناوگان اعزامی ژاپن در جنوب شرق آسیا بود که با فرماندهی بر عرشه رزمناو Naka ، ناوگانی متشکل از رزمناوهای Nagara و Natori ، ناوشکن های Minegumo , Natsugumo , Amatsukaze , Satsuki , Fumizuki  و Nagatsuki و نفت کش Akebono Maru و کشتی های ترابری Kimishima Maru و Kumagawa Maru که 850 نفر سرباز از یگان های 21 ام و 24 ام نیروهای ویژه و یگان 120 مهندسی را به مقصد این جزیره ترابری می کردند .


رزمناو ژاپنی Naka


زیردریایی آمریکایی U.S.S Seawolf

و اما در برابر این نیروی ژاپنی ، پادگان جزیره که بخشی از یگان توپخانه 32 سلطنتی هنگ کنگ – سنگاپور بود ، مجهز به یک عراده توپ 150 م م بود که بعد از جنگ جهانی اول از سنگاپور به این یگان منتقل شده بود و احتمالا سه قبضه توپ ضد هوایی و پرسنل این پادگان رو هم عمدتا سربازان هندی تشکیل می دادند که افسران انگلیسی آنها را فرماندهی می کردند .
سربازان هندی این پادگان که تحت تاثیر تبلیغات و عملیات روانی نیروهای ژاپنی واقع شده بودند ، افکار ناسیونالیستی در آنها تقویت شده بود ، طوری که بر این باور بودند که با همکاری ژاپنی ها می توانند کشورشان را از استعمار بریتانیا رها کنند . پس به همین امید در تاریخ 10 مارس 1942 بر علیه مافوق های انگلیسی خود شورش کردند و فرمانده پادگان و تعدادی دیگر از ساکنان انگلیسی جزیره را به اسارت گرفتند که قرار بود در دادگاه این شورشیان اعدام شوند اما با ورود نیروهای ژاپنی و کنترل جزیره توسط آنها این اعدام لغو گردید و با انگلیسی ها به عنوان اسرای جنگی رفتار شد .
در 31 مارس 1942 بمب افکن های ژاپنی حمله را آغاز و ایستگاه رادیویی پادگان را از بین بردند . لازم به ذکر است که در 1980 اثرات این بمباران ، هنوز در اداره پست جزیره باقی بود . با توجه به شورش سربازان هندی ، ژاپنی ها موفق شدند با کمترین تلفات ، سربازان خود را در ساحل جزیره پیاده کنند . در ساعت 9:40 صبح زیردریایی Seawolf آمریکا برای حمایت از پادگان انگلیسی تلاش کرد با ناوگان ژاپن درگیر شود . این زیردریایی در سه مرحله با اژدرهایش به کشتی های ژاپنی حمله کرد اما در مرحله اول که چهار اژدر به سمت Naka شلیک کرد ، فرصت رو از دست داد و بار دوم هم در ساعت 6:50 صبح روز بعد تلاش کرد تا با شلیک سه اژدر رزمناو Natori را هدف قرار دهد اما باز هم موفقیتی بدست نیاورد تا اینکه برای بار سوم با دو اژدر آخرش مجددا رزمناو فرماندهی Naka را هدف قرار داد و اینبار موفق شد ضربه کاری به این کشتی وارد کرده و در نزدیکی دیگ بخار شماره یک این شناور آسیب جدی را باعث شود . با اصابت این اژدر رزمناو ژاپنی پشت به میدان کرد و در حالی که توسط یکی دیگر از رزمناوها اسکورت می شد ، به سمت سواحل سنگاپور رفت . سایر شناورهای ناوگان ژاپن تلاش زیادی کردند تا زیردریایی امریکایی را هدف قرار دهند اما ناخدای زیردریایی استادانه از مهلکه گریخت . این ضربه به حدی جدی بود که Naka مجبور شد به سنگاپور بازگردد و نهایتا به ژاپن عودت داده شد تا دوره تعمیرات اساسی یک ساله را در خانه بگذراند .
بعد از پایان جنگ جهانی دوم ، هفت تن از شورشیان جزیره کریسمس دستگیر شدند تا در سال 1947 م در دادگاه نظامی متفقین در سنگاپور محکوم به اعدام شدند که با وساطت و درخواست کشورهای هند و پاکستان ، این اعدام به حبس ابد تقلیل پیدا کرد

Refrence page in Wikipedia : http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Christmas_Island


shoji-nishimura

برچسب ها: نبردهای ناشناخته ، جنگ جهانی دوم ، استرالیا در جنگ جهانی دوم ، هند در جنگ جهانی ، نبردهای آسیایی جنگ جهانی ،

Nintendo giveaway
1396/10/7 18:17
وبلاگ بی نظیر! تم شما سفارشی ساخته شده است یا شما آن را از جایی دانلود کردید؟
یک موضوع مانند شما با چند مورد ساده، واقعا وبلاگ من را روشن می کند.
لطفا به من بگو کدام آرایشگاه رفتی. کودوس
cam4 token hack does it work
1396/09/21 21:00
وبلاگ عالی اینجاست! همچنین سایت شما بسیار سریع بارگیری می شود!

از چه میزبانی استفاده می کنی؟ آیا می توانم پیوند وابسته به میزبان خود را دریافت کنم؟
من آرزو می کنم که وب سایت شما به سرعت به محض ورود به سایت شما بارگیری شود
std testing price
1396/08/18 20:23
هنگامی که کسی یک پاراگراف را می نویسد، او نگه می دارد
ایده کاربر در مغز او که چگونه یک کاربر
می تواند از آن آگاه باشد به همین دلیل است که این نوشتار کامل است.
با تشکر!
best psychic medium reading
1396/08/13 21:40
اگر بخواهید بهترین مطالب را مانند من انجام دهید، به سادگی برای دیدن این مطلب بروید
وب سایت هر روز به دلیل اینکه محتوایی با کیفیت ارائه می دهد،
با تشکر
best psychic medium reading
1396/08/13 21:32
به طور مداوم من خواندن پست های کوچکتر که انگیزه آنها را نیز روشن می کند، و نیز با آن اتفاق می افتد
این پست که در این زمان خواندم.
best supplement insurance plans
1396/08/13 20:39
چطوری این پست وبلاگ نمیتواند بسیار بهتر نوشته شود!
خواندن از طریق این مقاله به من همسایه قبلی من یادآوری می کند!
او به طور مداوم در مورد این مسائل را ادامه داد. من مطمئنا این را تحویل خواهم داد
اطلاعات به او مطمئنا او خواهد شد
خواندن خوب داشته باشید. تشکر فراوان برای به اشتراک گذاری!
local std testing
1396/08/8 08:42
این مقاله به بینندگان اینترنت برای تنظیم وبلاگ یا حتی یک وبلاگ کمک خواهد کرد
شروع به پایان دادن
cheap phone psychics
1396/08/8 07:15
دائما به خواندن پست های کوچکتر که آنها نیز انگیزه خود را روشن می کنند،
و این نیز با این پاراگراف اتفاق می افتد که من در این محل خواندن دارم.
real psychics
1396/08/8 06:15
اگر قصد دارید برای بهترین محتویات مانند من، فقط پرداخت یک
هر روز به این صفحه وب مراجعه کنید به این دلیل که محتوایی با کیفیت ارائه می دهد،
با تشکر
psychic phone reading
1396/08/8 04:35
سلام، من فکر می کنم سایت شما ممکن است مشکالت سازگاری مرورگر را داشته باشد.
وقتی به سایت شما در Safari نگاه می کنم، به نظر می رسد خوب است
با این حال، اگر باز کردن در اینترنت اکسپلورر، برخی از مسائل همپوشانی وجود دارد.
من فقط می خواستم به شما یک سر سریع سر بزنم! علاوه بر این، وبلاگ فوق العاده!
real psychics
1396/07/15 16:19
ما در اینجا از یک وب سایت متفاوت از آن گریختیم و فکر کردیم که ممکن است چیزهایی را نیز بررسی کنیم.
من دوست دارم آنچه را که می بینم اکنون دنبال می کنم. منتظر مکررا به صفحه وب خود نگاه کنید.
همه چیز
1393/09/19 23:14

سلام

اگر خدا در دلها جاری باشد تنهایی معنی ندارد

پیش ما هم بیاین خوشحال میشیم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر