تبلیغات
وبلاگ NaziCenter - اهمیت راهبردی حوزه اقیانوس آرام (قسمت دوم)

خب دوستان امشب قسمت دوم این مقاله رو تقدیم حضورتون میکنم .در این بخش اهمیت نظامی و کشورهای حوزه اقیانوس آرام رو باهم بررسی میکنیم


با NaziCenter در ادامه مطلب همراه باشید .


3.اهمیت نظامی

منطقا آسیای شرقی از نظر داا بودن تسلیحات نظامی ، بعد از اروپا دومین مقام جهان را به خود اختصاص داده است . کشورهای ژاپن ، چین ، کره شمالی و جنوبی در سال 1980 حدود 78 میلیارد دلار صرف هزینه های دفاعی کردند . 3/2 این مبلغ را بودجه نظامی چین تشکیل میداد . اگر در این محاسبه بودجه نظامی چین تشکیل میداد . اگر در این محاسبه بودجه دفاعی آسه آن را نیز منظور کنیم ، تقریبا نسبت به دهه هفتاد بودجه نظامی 30 درصد افزایش یافته است .

شوروی برای حفظ منافع و بهبود بخشیدن موقعیت خود در منطقه اقیانوس آرام دست به اقداماتی زد . تقویت وقعیت راهبردی از طریق تقویت ناوگان پاسیفیک ، بهبود نیروی هوایی ، استقرار موشک های اس 20 و سرانجام گسترش همکاری نظامی با ویتنام ، از جمله این اقدامات است . همه این تحولات بیانگر افزایش های توانایی های بالقوه نظامی شوروی در دهه 80 در حوزه اقیانوس آرام بوده است .

وجود سلاح های هسته ای در این منطقه ، واکنشهای گوناگونی در پی داشته است . اعضای کمیته پاسیفیک جنوبی ، از پیشنهاد استرالیا مبنی بر ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته ای در حوزه جنوبی اقیانوس آرام ، پشتیبانی کردند .

از آنجاکه دولت های استرالیا و زلاند نو از اعضای پیمان نظامیآنزوس هستند ، نظریه ((ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته ای )) مشکلاتی نیز برای مناسبات امنیتی آنها با ایالات متحده آمریکا به وجود آورده.

از میان دول صاحب سلاح هسته ای تنها ، چین قطعنامه 1975 سازمان ملل متحد ، مبنی بر ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته ای در حوزه جنوبی اقیانوس آرام را پذیرفت . آمریکا نه تنها از چنین طرحی حمایت نکرد بلکه امضای قرار داد مربوط به آن را رد کرد .

3.کشورهای حوزه اقیانوس آرام

از خصوصیات منطقه اقیانوس آرام ، غیر متجانس بودن کشورهای آن در زمینه های فرهنگی ، اجتماعی ، سیاسی ، ایدئولوژیک ، اقتصادی و امنیتی است . این منطقه از نظر وسعت و جمعیت بزرگترین کشورها مانند چین و گوچکترین کشورها مانند جزیره تونگا ( کشوری در غرب اقیانوس آرام که 750 کیلومتر مربع وسعت دارد و جمعیت آن حدود 100 هزار نفر است ) و از نظر اقتصادی ، نظامهای پیشرفته مانند ژاپن ، سنگاپور و کره جنوبی و کشورهای کمتر توسعه یافته مثل پاپوا گینه نو ( کشوری در شرق اندونزی و شمال استرالیا 262840 کیلومتر مربع و جمعیت 4800000 نفر ) را شامل میشود . بعضی کشورهای این منطقه ژاپن ، کره جنوبی ، تایوان ، تایلند و فیلیپین و استرالیا ، از متحدان آمریکا به شمار میروند . بعضی هم مانند ویتنام ، کامبوج و لائوس و کره شمالی از متحدان چین و روسیه هستند . در این میان بعضی کشورها هم مثل اندونزی خود را غیر متعهد به شمار می آورند .

کشورهای شمال شرقی آسیا از نظر فرهنگی و اجتماعی و کشورهای غیر کمونیست آسیای جنوب شرقی نیزی از نظر فرهنگی به هم نزدیک اند .

امروزه کشورهای منطقه پاسیفیک با توجه به توسعه و پیشرفت فناوری ارتباطات به هم نزدیک شده اند و توانسته اند الگویی اقتصادی ارائه دهند . اصلاح در نهادهای مملکتی ، مقابله با بی ثباتی و تورم برقراری روابط با کشورهای توسعه یافته به منظور بهره برداری از سرمایه و تکنولوژی آنها ، جهت گیری رشد اقتصادی به طرف افزایش صادرات ، توزیع در آمد ها و... حاصل این الگوی اقتصادی میباشد .

بنابر این منطقه پاسیفیک در عرصه سیاست جهان نقش مهمی دارد . کماینکه سیاست های توکیو ، تایوان و یا چین ، بر سیاست ها و اقتصاد آمریکا و بعضی کشورهای دیگر تاثیر زیادی گذاشته .

غرب پاسیفیک (آسیای شرقی) در 1962 ، ه درصد تولید ناخالص ملی جهان را به خود اختصاص داده بود و در سال 1982 این رقم به 15 درصد رسید و امروز در آستانه قرن بیست و یکم ، این کشورها پنجاه درصد تولید ناخالص ملی جهان را به خود اختصاص داده اند !

الف-ژاپن

ژآپن هم اکنون نقش مهمی در صحنه بین المللی ایفا میکند و در اقتصاد به جایی رسیده که به عنوان ابر قدرتاقتصادی مطرح است . این کشور به دلیل واردات گاز طبیعی ، چوب ، مس ،آلومینیوم ،قلع و کائوچو ، از کشورهای آسیایی احتیاج شدیدی به آنها دارد و در مقابل منبع عمده کمکهای اقتصادی به آنهاست .

ژاپن و آمریکا ، شریک تجاری هم هستند و نوع روابط آنها (تجاری ، نظامی ، سیاسی و امنیتی) اثرات قابل توجهی بر نظام بین المللی دارد . گفتنیست که بدلیل عدم موازنه تجاری میان ژاپن و آمریکا ، اختلافاتی بین آنها وجود دارد . آمریکا به رقم اینکه ثروتمندترین کشور جهان است ، به علت رکود اقتصاد جهانی ، اوضاع اقتصادی مناسبی ندارد . در حالی که ژاپن رهبری اعطای اعتبارات به کل جهان را بدست گرفته .

از سوی دیگر چین و کشورهای منطقه به دلیل نقش تجاوزکارانه گذشته ژاپن ، نسبت به سیاست های این کشور سوء ظن دارند که ژاپن با اعمال سیاست های ملایم در حال برطرف کردن این ذهنیت منفی است .

کشورهای عضو آسه آن (سازمان کشورهای آسیای جنوب شرقی ، یک سازمان اقتصادی که در 1967 تشکیل و اعضای آن عبارتند از : مالزی ، سنگاپور ، تایلند ، اندونزی ، فیلیپین و برونئی ) دومین شریک تجاری ژاپن هستند و ژاپن هرسال از اندونزی ، مالزی و برونئی نفت و گاز طبیعی وارد میکند . ژاپن با استرالیا نیز روابط نزدیک بازرگانی دارد . این کشور پنجمین شریک تجاری عمده ژاپن محسوب میشود . 29 درصد کل صادرات استرالیا به ژاپن است .(اهمیت و مسائل حوزه اقیانوس آرام ص 33)

چین نیز به عنوان یک کشور وسیع و پر جمعیت ، با منابع غنی و پیشرفتهای بالفعل و بالقوه در زمینه های اقتصادی ، نظامی و علمی توانسته نقش عمده ای در عرصه سیاست بین الملل ایفا کند . به گونه ای که صادرات این کشور در 10 ماه منتهی به اوت 2009 به بیش از 1000 میلیارد دلار رسیده.(سایت کارآفرینی karafarini.gov.ir )


برچسب ها: اقیانوس آرام ، ژئوپلتیک ، سیاست ، سیاست بین الملل ،

دنبالک ها: قسمت اول همین مقاله ،

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر