تبلیغات
وبلاگ NaziCenter - شبکه ارتباطی در عملیات چریکی(قسمت اول)

چگونه در یک جنگ چریکی برای خودمان شبکه ارتباطی ایجاد کنیم؟

با سلام و عرض ادب

با توجه به اینکه در شرایط امروزی ماهیت جنگ ها از حالت کلاسیک سالهای گذشته تغییر پیدا کرده و جبهه جنگ به دو جناح active و  pasive تقسیم شده ، این نیاز احساس می شود که جناح  passive شیوه جدیدی را برای اداره جنگ در پیش گیرد .

کشورهایی که امروز ما از طرف آنها مورد تهدید قرار می گیریم ، همانطور که میدانید از لحاظ تجهیزات  active  برتری هایی نسبت به ما دارند که با مدیریت و به کار بردن صحیح منابع مادی و انسانی می توانیم آنها را خنثی کنیم یا حداقل از شدت عمل و بهره وری آنها برای دشمن بکاهیم .یکی از این راهکار ها مقابله چریکی و نامنظم با قوای دشمن است .

مسلما در یک عملیات نظامی به هیچ وجه نمی توان منکر نقش ارتباطات شد و نقش ارتباطات بر هیچ کس پوشیده نیست ولی در عملیات نا منظم مفهوم ارتباطات با مفهوم آکادمیک آن خیلی فرق میکند که در این مقاله این موضوع را با هم مورد بررسی قرار میدهیم.

 با NaziCenter در ادامه مطلب همراه باشید

اول اجازه بدید تا نگاهی بیاندازیم به وضع عمومی ارتباطات در عملیات چریکی . وقتی که شما یک گروه چریکی را سازماندهی میکنید ، مسلما قصد درگیری مستقیم با دشمن را ندارید و از منابع کافی هم برخوردار نیستید . سیستم ارتباطی که شما باید برای چریک خود طراحی کنید ، باید با در نظر گرفتن همین محدودیت ها و توانایی های شما باشد . همچنین این سیستم تا حد زیادی به تصمیم فرماندهی ، اوضاع تاکتیکی و حوزه عمل و حجم ارتباطات شما بستگی دارد .درضمن استعداد چریک هم عامل بسیار مهمی ست که حتما باید در نظر گرفته شود .

فراموش نکنید که کنترل هر عملیاتی مستلزم بکار گیری و بهره کشی مناسب از سیستم ارتباطی شماست .

ارتباطاتی که شما استفده میکنید از چهار حالت خارج نیستند :

1.الکترونیکی  2.شنیداری    3.دیداری       4.پیک

برای شروع بحث بنظرم ارتباطات الکترونیکی از جذابیت بیشتری برخوردار باشند .

برقراری ارتباط چریک با استفاده از سیستم الکترونیکی

آقایون ! توجه کنید که بهره برداری از این سیستم فقط زمانی ممکن است که بتوانیم با حملات الکترونیکی دشمن به نحو موثری مقابله کنیم . اما چگونه ؟

اول اینکه باید توانایی های دشمن را بدانیم و در مرحله بعد با توجه به مقدورات خودی سیستم را طراحی و پیاده سازی کنیم . پس اول به سراغ شناخت توانایی های دشمن می رویم و چند مورد از آنها را بررسی میکنیم . دوستان توجه داشته باشند که اطلاعاتی که برای هر مورد ارائه میشود فقط برای آشنایی است و برای شناخت بیشتر ، شما نیازمند یک بررسی تخصصی هستید .

1.پهپاد

مدتیه که این کلمه را زیاد میشنوید . ولی باید خدمتتون عرض کنم که اصلا آش دهن سوزی نیست ! در واقع یک پرنده هدایت پذیر بدون سرنشین است که برای جمع آوری اطلاعات ، فیلم برداری ، جنگ الکترونیک ، هجوم علیه اهداف و ... بکار میرود . آلیاژی که در ساخت بدنه برخی از انواع این پرنده ها استفاده می شود بدون بازتاب است و در نتیجه توسط رادارها شناسایی نمیشوند (عموما) . توجه کنید که بعضی از این پرنده ها فرستنده لحظه ای دارند یعنی اخبار بدست آمده را در لحظه مخابره می کنند .

2.ماهواره جاسوسی

فکر نمیکنم نیازی به توضیح این مورد باشه ! چون پرواضخه که در عملیات نظامی چه نقشی برعهده داره و چطور استفاده میشه

3.سیستم های اخلالگر الکترونیکی (پارازیترها)

به دو دسته تقسیم میشوند : 3.1.پرتابی   3.2.قدرتی

3.1.پارازیترهای پرتابی : توان و قدرت زیادی ندارند ولی چون توسط خمپاره اندازها یا از طریق هوایی و... به خطوط هدف فرستاده می شوند ، تاثیر بسیار زیادی بر سیستم های الکترونیکی ارتباطی خریف میگذارند .

3.2.پارازیترهای قدرتی : این سری به خاطر قدرت ارسال بالایی که دارند ، یعنی از          (power amplifier های قدرتمندتری استفاده میکنند) قادرند تا از فاصله نسبتا مناسبی (به قدرتشان بستگی دارد) سامانه های الکترونیکی را مورد هجوم قرار دهند .

3.سیستم شنود :

فکر میکنم که همه شما در فیلم ها اپراتورهایی را دیده باشید که پشت یک دستگاه رادیویی نشسته اند و گوش خود را به یک هدفون سپرده اند و منتظر دریافت پیامی هستند . اساس کار این سیستم ها هم همان دستگاه هایست که در فیلم ها میبینید . فقط قدرت و دقت آنها با بکار بردن یکسری مدارهایی که حتی در تلفن همراه شما هم بکار رفته ، بیشتر شده .

4.بمب گرافیتی

اساس کار این سلاح در الیاف بسیار ریز و متراکم کربن نهفته است که با نشستن بر روی سامانه های الکترونیکی باعث اختلال در عملکرد آنها می شوند . این سیستم قادر است تا خطوط انتقال نیرو را از کار انداخته و کلیه ارتباطات رادیویی و رادارها را در حدود یک ساعت مختل کند . این سیستم یا بهتر است بگم بمب پس از پرتاب از هواپیما در آسمان هدف (با استفاده از چاشنی تایم دار) منفجر شده و ریزکربن ها را در منطقه منتشر میکند .

5.بمب الکترومغناطیس ( EMP )

این سلاخ را قطعا میشناسید و تا حدودی هم درباره آن اطلاعاتی دارید . این بمب بعد از انفجار در منطقه هدف بر کلیه سامانه های الکترونیکی اثر میگذارد و باعث اتصال کوتاه در مدار آنها می شود . ضمنا روشن یا خاموش بودن سامانه ها تاثیری در روند اجرای کار این بمب ندارد . چراکه موج الکترومغناطیسی که ساطع میشود بر قطعات حساس مدارها اثر گذاشته و آنها را آف میکند .

خب حالا با توجه به این مقدورات دشمن که گفتم ، نیروی چریک ما چور باید از یک شبکه ارتباطی الکترونیکی بهره بردای کند؟ من ارتباطات الکترونیکی را به دو دسته تقسیم میکنم : 1.باسیم       2.بی سیم

چطور از سیستم های باسیم استفاده کنیم؟

-         منطقه را خوب شناسایی کرده و سعی کنید از کابل کشی زیرزمینی استفاده کنید

-         نقاط ضعف خود را قبل از دشمن شناسایی کنید و افرادی را برای تعمیر آن قسمت ها مجهز کرده و آماده نگه دارید .

-         از همه امکانات موجود در منطقه استفاده کنید و نیروی منظم دشمن را به چالش بکشید .

-         اگر براتون امکان داره بین مواضع چریک از ارتباط spider home استفاده کنید .

-         سیستم فیبر نوری بهترین راه برای مقابله با EMP است

-         EMP در برابر قفس فارادی کارایی خود را تا حد زیادی از دست میدهد . (درباره قفس فارادی به فیزیک دبیرستان رجوع کنید!)

-         مراکز مخابراتی خود را از استتار حرارتی برخوردار کنید .

-         ابتکار را فراموش نکنید . و به توانایی اندیشیدن خود و اعضای تیمتان اعتماد کنید .چریک یک کار تیمی است .

چطور از سیستم بی سیم استفاده کنیم ؟

شبکه بی سیم اگر حالت رادیویی داشته باشد (یکطرفه) بهتر است . SMS راه خوبی برای مخابره پیام های شماست . شما می توانید با فرستنده های دست ساز پیام های خود را به صورت رمزی روی امواج FM قابل دریافت روی رادیوهای معمولی ارسال کنید . با توجه به شعاع عمل EMP های دشمن سعی کنید مراکز اصلی مخابراتی را در محل های مناسب و غیر متمرکز مستقر کنید . با شناسایی محدوده فرکانس های دشمن ، هوشمندانه تر عمل کنید . برای استفده از شبکه قوانینی تعیین کرده و چریک را ملزم به اجرای آنها کنید . فراموش نکنید که استفاده کمتر از یک شبکه بی شیم مساوی است با امکان کشف کمتر.


برای دریافت ادامه مقاله به قسمت دوم آن در NaziCenter مراجعه کنید
با احترام NaziCenter

برچسب ها: چریک ، مخابرات نظامی ، جنگ نامنظم ، آموزش نظامی ، مقاله آموزش نظامی ،

دنبالک ها: دستگاه کنترل گروپ AN/GRA-39 ، تجهیزات نظامی آلمان ، کلاش از کجا آمده؟؟؟ ، آشنایی با تفنگ های هجومی جنگ جهانی دوم ، معرفی یک تانک آلمانی ، شبکه ارتباطی در عملیات چریکی(قسمت دوم) ،

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر