تبلیغات
وبلاگ NaziCenter - تحلیل وضعیت مراکش 2017 Arab spring in MOROCCO
وبلاگ NaziCenter
اگر ملتی اراده داشته باشد در هر کاری پیروز خواهد شد. (آدولف هیتلر)

آیا مراکش برای بهار عربی آماده می شود؟

تحلیل امشب مربوط هست به یک مقاله ی ترجمه شده از فضای وب. این مقاله وضعیت سیاسی و اجتماعی مراکش را تحلیل نموده و ضمن بررسی ابعاد مختلف جریان قدرت در این کشور، احتمال بروز بهار عربی و یا سناریوهای براندازی را در مراکش معرفی نموده است.

امیدوارم از مطالعه این مقاله لذت ببرید

سناریوی تغییر رژیم

تقریبا در تمام سناریو های تغییر رژیم که توسط غرب ایجاد و یا حمایت می شوند، از خاورمیانه تا اکراین،جرقه ی اعتراضات مردمی به بهانه ی سو استفاده نیروهای امنیتی از قدرت ایجاد شده است.شرایط فعلی مراکش گویا از همین سناریوی تکراری تبعیت می کند.مرگ یک ماهیگیر به نام محسن فکری که تلاش می کرد ماهی های توقیف شده ی خود را از پلیس پس بگیرد،در اکتبر 2016 موجی از اعتراضات مردمی و نافرمانی های اجتماعی را در شهر الخوثیما و بعدها در سایر نقاط منطقه ای ریف،ایجاد کرد.

در میانه ی اعتراضات،شخصی به نام ناصر زفزافی رهبری معتضران را به عهده گرفت.زفزافی یک مرد 39 ساله ی بیکار است کهاز قدرت فن بیان قابل ملاحظه و اثرگذاری پوپولیستی قابل توجهی برخوردار است.مطالبات زفزافی به سرعت از قضیه ی مرگ فکری فراتر رفت و به اموری نظیر کمک های خارجی مراکش به سایر کشور های آفریقایی، بحث سرمایه گذاری و یارانه های دولتی، مسایل نظامی و امنیتی و حتی شخص سلطان محمد چهارم،توسعه پیدا کرد.

زفزافی به جای قبول مذلکره با نمایندگان دولت، درخواست مذاکره مستقیم با شخص سلطان را مطرح کرد و در اقدامی جالبی حتی سلطان را متهم کرد که قصد دارد با اخذ پیمانی با کشورهای عرب حاشیه ی خلیج فارس، اعراب را جایگزین مردم بومی مراکش کند تا بافت جمعیتی منطقه را تغییر دهد.

 

ادامه بحران

واکنش دولت مراکش دبه وضعیت ایجاد شده، عبارت بود از ایجاد یک هیئت رسیدگی با بهره مندی از یک بودجه یک میلیون دلاری در مدت زمان 5 سال. این هیئت معترضان را به جدایی طلبی متهم نمود و در 29 ماه می، زفزافی را به همراه سایر رهبران جنبش دستگیر کرد. اتهامات وارد شده به این افراد عبارت است از: جدایی طلبی، ایجاد آشوب و بر هم زدن نظم عمومی، دریافت کمک های مادی از قدرت های خارجی، اقدام جهت تغییر رژیم، که بر اساس قانون اساسی مراکش، مجازات تعیین شده برای این موارد اعدام است، با این و روی هم رفته 32 نفر از فعالان به 18 ماه حبس و سایر بازداشت شدگان نیز هر کدام به 2 یا 3 ماه حبس محکوم گردذیدند.

علارغم واکنش قاطعانه ی دولت مراکش در برابر رهبران معترضان اما جریان نا آرامی ها این واقعیت را روشن کرد که اعتراضات مردمی احتمالی در مراکش حول چه محوری قابلیت تمرکز و اتحاد سیاسی را دارد. در ربات جایی که معترضان انسجام بیشتری داشتند، تعدادشان به حدود 40 هزار نفر می رسید. این آمار با مشارکت نهادهای سیاسی و اجتماعی مختلفی ایجاد شده بود که از آن جمله می توان به حزب استقلال (که در استقلال مراکس در سال 1950 نقش مهمی داشته)، تشکل العدل و الاحسان (یک تشکل اسلام گرای شبه قانونی در سال های اوج گیری بهار عربی هم نقش پر رنگی داشته) اشاره کرد. سلطان محمد چهارم از آنجایی که هیچ تمایلی به افزایش سطح اعتراضات عمومی و بروز خونریزی در کشور نداشت، حق اعتراضات عمومی را به رسمیت شناخت و دستور تحقیق و بررسی در مورد سرنوشت بودجه های اختصاص یافته برای توسعه منطقه ریف را صادر کرد.

در حقیقت شرایط اقتصادی، عامل نا آرامی های اخیر منطقه ی ریف می باشد و باعث شده که طیف ها و طبقات مختلف مردم در این منطقه به موج اعتراضات ملحق شوند که باعث افزایش سطح بحران در این منطقه گردیده است. شاید مهم ترین نتیجه این وضعیت اقتصادی را بتوان به افزایش آمار معاملات مواد مخدر و تمرکز جریان تجارت مواد مخدر آمریکای جنوبی از طریق مراکش، مشاهده کرد. با توجه به اینکه تجارت مواد مخدر می تواند بسیار پر سود باشد، تعداد قابل توجهی از مردم بومی و دولت مردان این منطقه در چرخه ی خرید و فروش این بازار پر سود در مظان اتهام قرار می گیرند. این وضعیت باعث افزایش تمایل جوانان مراکشی برای حضور در گروه های تکفیری و حضور آنها در عراق و سوریه می شود که در بلند مدت به عنوان یک تهدید جدی علیه ثبات و امنیت ملی مراکش به حساب می آید.


مراکش و بحران خلیج فارس

نظام حاکم بر مراکش بر خلاف سایر موارد مشابه از این جهت خوش شانس بوده که اعتراضات مردمی با حمایت جدی غرب برای سرنگونی رژیم حاکم همراه نبوده است. به نظر می رسد که واشنگتن بیشتر متمایل به حفظ نظام سلطنتی در مراکش است. رقیب اصلی مراکش در سطح استراتژیک، الجزایر است که تلاش دارد تا حوزه نفوذ خودش را در صحرای غربی آفریقا گسترش دهد. با این حال اصلا در شرایطی نیست که بتواند اقدام جدی برای دستیابی به این هدف انجام دهد. نا آرامی های مراکش با بحران کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس (قطر و عربستان)، همزمان شده و با در نظر گرفتن این حقیقت که بخش اعظم سرمایه گذاری های خارجی در این کشور وابسته به عربستان و قطر می باشد، می توان ادعا کرد که گروه ها و دسته جات حاضر در صحنه سیاسی مراکش تا حدودی متاثر از دوستانشان در عربستان و قطر هستند. به همین دلیل قطعا نتیجه اختلافات عربستان و قطر، بر سرنوشت ناآرامی های مراکش هم اثرگذار خواهد بود. (سرمایه گذاری خارجی در مراکش: فرانسه 22 درصد، امارات متحده عربی 15.2 درصد، عربستان 11.2 درصد، آمریکا 9.6 درصد و قطر 7.8 درصد) بنابر نظر برخی از کارشناسان سناریوی اعتراضات مردمی می تواند با حمایت قطر از برخی گروه های مذهبی شکل گرفته باشد.

یکی از نقاط ضعف رژیم سلطنتی به بعد مذهبی آن مربوط است. پس از حادثه تروریستی کازابلانکا در سال 2003 سلطان محمد مجموعه اقداماتی را انجام داد تا تسلط خود را بر طیف مذهبی جامعه توسعه دهد. در جریان این تلاش ها تعداد قابل توجهی مراکز اسلامی جدید تاسیس گردید و گروه های اسلام گرای زیادی هم قدرت گرفتند. در حال حاضر سلطان محمد خود را جانشین پیامبر گرامی اسلام و بالاترین جایگاه مذهبی کشور معرفی می کند. او خود را امیرالمومنین می خواند. او خود را در جایگاه مدافع مذهب و رسوم آیینی مراکش قرار داده و با تاسیس یک موسسه مذهبی به نام خودش صدها امام جماعت و مرشد را از کشورهای نیجریه، چاد، غنا، ساحل عاج، تونس و فرانسه تربیت کرده است. این موسسه از سال 2015 در حال فعالیت می باشد. مراکش همراه با مصر و عربستان سعودی ادعای رهبری جهان اسلام را در حوزه آموزش دارد. بدین ترتیب مراکش تا حدودی قابلیت و توانایی اثرگذاری بر کشورها را از نظر مذهبی دارد ولی این در حالیست که سلطان محمد هنوز تسلط کاملی بر طیف مذهبی کشور خودش ندارد.

بنابر اظهار نظر برخی از کارشناسان برخی از گروه های اسلامگرای مراکشی تحت تاثیر سیاست های قطر هستند. حزب عدالت و توسعه ( PJD )، به عنوان اهرم فشار سیاسی قطری ها در مراکش شناخته می شود. این حذب با جدیت در پی تصویب قانونی است که اختیارات سلطان را کاهش دهد. رهبر حذب عدالت و توسعه فردیست بنام عبدا... بنکیران که از نوامبر 2011 تا آوریل 2017 نخست وزیر مراکش بوده است. نخست وزیر کنونی، سعدالدین عثمانی، دبیرکل حزب عدالت و توسعه است. واضح است که حزب عدالت و توسعه روابط خوبی با قطر دارد. هرچند که این حزب به صورت مشخص و رسمی، نقشی در اعتراضات مردمی نداشت و همچنین مدرکی دال بر دخالت قطر نیز در ناآرامی ها وجود ندارد اما با این حال تاثیر قطر در شکل گیری وضعیت کنونی، انکار نشدنی است. معرتضان مراکشی ممکن است نمودی باشند از قدرت نمایی قطر و نمایش توانمندی های این کشور در بر هم زدن توازن قوا در مراکش. شاید همین قدرت نمایی سیاسی را بتوان مهم ترین دلیل عقب نشینی سیاست سلطان محمد از موضع دوستانه اش با عربستان و عدم همراهی مراکش با سعودی ها در تحریم قطر، عنوان کرد.

در حال حاضر آینده سیاسی مراکش با تهدید خاصی مواجه نبوده و اقتصاد کشور، بازدهی قابل قبولی دارد و از طرف دیگر سلطان محمد هم از پایگاه مردمی مناسبی برخوردار و از حمایت نیروهای نظامی و نهادهای امنیتی این کشور بهره مند است. شاید تنها تهدید بالقوه را علیه نظام مراکش بتوان در سیاست های آمریکا جستوجو کرد. آمریکایی ها بخاطر پشت کردن به متحدانشان آن هم بخاطر تامین منافع اقتصادی، معروف اند. این احتمال وجود دارد که مراکش به نحوی در بحران به وجود آمده بین اعراب حاشیه خلیج فارس مداخله کند. که این مسئله به وضوح تاثیر بسزایی بر آینده این کشور خواهد داشت. آینده ای که ممکن است صحنه کشمکش قدرت های بزرگ باشد. و معترضان ریف، احتمالا نخستین جرقه ی این زنجیره آتش خواهند بود.


IS MOROCCO BEING GROOMED FOR ANOTHER ARAB SPRING?

The green shoots of regime change?

In nearly every case of a forcible, West-led, regime change in the Middle East or Ukraine, the process began with low level public protests against a real or imagined abuse of power by security forces. Morocco’s current situation appears to follow the same scenario. The killing of Mouhcine Fikri, a fisherman who was crushed by a truck while attempting to retrieve fish that was confiscated by the police in October 2016, had sparked several waves of unrest and civil disobedience initially in the city of Al-Khoseima which later spread to other parts of the Rif region.

These protests quickly produced an informal leader, Nasser Zefzafi, a 39-year-old unemployed man with considerable rhetorical skill and a populist touch. Zefzafi’s demands quickly escalated beyond the initial case of Fikri’s death and included Morocco’s corruption, repressions, absence of investments and subsidies to the Rif region, onerous security forces’ presence, even Morocco’s foreign aid to African countries and the King Mohammed VI’s claim of supreme spiritual authority.

Zefzafi, moreover, demanded to enter into negotiations with the king himself rather than his representatives, a demand that was bound to be rejected due to its unprecedented nature. Interestingly, Zefzafi accused the king of having entered a scheme with Gulf Arab states in order to settle Arabs in Morocco, thus displacing the native Berbers.

Containing the Crisis

Morocco’s government responded by dispatching a delegation with promised 1 billion euro over the course of five years and by accusing the protesters of separatism and, on May 29, arresting Zefzafi and other protest leaders who now stand accused of promoting separatism, encouraging rebellion, obtaining financial support from foreign powers, attempting a forcible regime change, which under Morocco’s criminal code may be punished by death.Ultimately 32 of the key activists were sentenced to 18 months of prison, while others received 2 or 3 month sentences.

Alas, far from tamping down on the unrest, the trial proved a rallying point for a variety of forces  which hope to capitalize on the protests and turn them to political advantage. About 600 attorneys representing the vast majority of legal offices in the country expressed willingness to challenge the ruling. In Rabat there was held a solidarity protest with up to 40 thousand participants which included such organizations as the February 11 Movement which appeared during the original Arab Spring, the Istiqlal Party which is now much diminished in spite of having won the country independence in the 1950s, and the Al Adl Wa Al Ihssane (Justice and Spirituality), a semi-legal Islamist association, which is tolerated by the Moroccan authorities. It also took part in protests of the Arab Spring with the slogan of introducing Sharia law in Morocco which refuses to participate in the legitimate political process and has a strong presence in Rif. Mohammed VI, clearly not wishing to see the situation escalate into bloodshed, recognized the right to protest and indicated the need to investigate why the 650 million euro development plan for Rif was not implemented.

Indeed, the economic situation in the Rif region is the reason why so many segments of society jumped on the bandwagon of protest, which is a recurring phenomenon in this part of Morocco. The most important form of economic activity is the…cultivation of cannabis and smuggling of Latin American narcotics from West Africa. Even though this is fairly lucrative trade, little of it trickles down to ordinary citizens, with government officials being accused of skimming off the profits. The poverty also prompted many of the region’s young men to join various terrorist factions in Iraq and Syria, and with the fighting in these two countries slowly coming to a close, these men now pose a threat to the long-term stability of Morocco.

Morocco in the Saudi-Qatari Confrontation

Morocco is fortunate in that, unlike in the other cases of regime change, the wave of protests did not coincide with an effort by the US or other Western powers to overthrow its government. Washington appears pleased with the monarchy and is not calling on Mohammed VI to step down. Morocco’s main strategic rival is Algeria which seeks to wrest away Western Sahara, but is in no position to mount major actions of any kind. The unrest in Morocco did coincide with the Saudi-Qatari confrontation and, considering that various Moroccan factions have ties to either Saudi Arabia or Qatar, the future of this country’s politics will be influenced by the outcome of the Gulf power struggle. Mohammed VI is fairly close to the House of Saud and the UAE which are major investors in Morocco (investments in 2016 France – 22%, UAE – 15,2%, SA – 11,2 %, USA – 9,6%, Qatar – 7,8%).  According to some experts, in this situation, protests could be initiated by Qatar through several religious movements which are under its control.

One of the weakest aspects of royal power is the religious sector. The king has complicated relations with Islamic movements within the country. After the terrorist attack in Casablanca in 2003, Mohammed VI began actively strengthen personal power in religious institutions trying to achieve firm control over the religious sector. During his reign, new Islamic governance bodies were established, and many Islamic research centers were opened. Currently Mohamed 6, being a direct descendant of the Prophet Mohamed, is viewed as the highest religious authority in the country and the commander of the faithful (amir al-muminin). He positions himself as a defender of traditional moderate ‘maliki’ Islam. The Mohammed VI Institute for the Training of Imams, Morchidine and Morchidate, which was established in 2015, annually trains hundreds of imams from Nigeria, Chad, Guinea, Côte d’Ivoire, Tunisia and France. Morocco, along with Egypt and Saudi Arabia, is one of the world leaders in the field of Islamic education. This allows the country to influence foreign states. However, the king was not able to substitute fully for his control of the religious sector.

According to some experts, a significant part of Muslims within the country are affected by the Muslim Brotherhood and Qatar. Qatar’s possible link to Morocco’s politics is the Party of Justice and Development (PJD) which has been pressing the king to relinquish part of its powers by allowing a new constitution. The PJD leader Abdelilah Benkiran for several years (November 2011- april 2017) was the prime minister of Morocco. The current prime minister Saadeddine Othmani is the incumbent PJD Secretary-General.  It is known that PJD has ties to the Muslim Brotherhood. Though PJD didn’t take part in the protests and there is no direct evidence Qatar was involved in stoking the protests, Qatar’s involvement cannot be ruled out. The Moroccan protests would have been advantageous to Qatar as a means of demonstrating the country’s ability to destabilize Morocco and therefore compel the Mohammed VI to stray from his Saudi-friendly position and, indeed, Morocco has not joined the Saudi economic and political blockade of Qatar.

For the moment, Morocco’s political future is not facing any clear threats. The country’s economy is performing reasonably well and the king is popular and has the backing of the army and security forces. The wild card, as usual, is the United States which has been known of turning on its own allies without a moment’s notice in order to achieve its economic objectives. It is possible that Morocco owns a golden share in the current conflict in the Gulf, this may affect the future of Morocco which may yet find itself the battleground for the struggles between the world giants. The Rif protests may have been simply the first volley of that war.


Image result for reference icon

See the main page of this article:

https://southfront.org/morocco-groomed-another-arab-spring/

نوع مطلب : تحلیل اخبار روز، نظامی، 
برچسب ها : تحلیل سیاسی مراکش، وضعیت مراکش، بهار عربی 2017، اعتراضات مراکش، ارتباط قطر با مراکش، نقش عربستان در مراکش،
لینک های مرتبط :

1396/05/17 :: نویسنده : امیرحسین
1397/02/4 06:28

With thanks! I like this.
online pharmacy viagra generic generic sildenafil citrate buy viagra with prescription online how do i get viagra online viagra online prescription price of viagra get viagra uk purchase viagra buy viagra ireland viagra cheap prices
1397/01/17 22:24

Nicely put. With thanks!
comprar cialis 10 espa241a buy cialis acheter cialis kamagra buy generic cialis overnight cialis tadalafil cialis 5mg prix overnight cialis tadalafil cialis kamagra levitra cialis official site buy cialis
1397/01/3 20:08

This is nicely put. .
viagra vs cialis cialis canadian drugs cialis from canada generic cialis at the pharmacy recommended site cialis kanada buying cialis in colombia purchase once a day cialis tadalafil 20 mg cialis generique 5 mg buy cialis online legal
1396/12/28 01:43

Good forum posts. Many thanks.
calis cialis tablets australia how does cialis work cialis 5mg billiger generic cialis soft gels cialis cipla best buy effetti del cialis only best offers cialis use cialis dosage recommendations costo in farmacia cialis
1396/06/30 09:36
بسیار وبلاگ خوبی دارید، لذت بردم، براتون آرزوی موفقیت و پیروزی دارم و امیدوارم همیشه سلامت و شاداب باشید.
1396/06/25 06:41
It's very trouble-free to find out any matter on web as compared to textbooks, as I found this piece of writing at this web page.
1396/06/18 17:41
Thank you for sharing your info. I really appreciate your efforts and I will be waiting for your next write ups thank you once again.
1396/05/30 16:50
I am not sure where you are getting your information, but good
topic. I needs to spend some time learning more or understanding more.
Thanks for excellent info I was looking for this info for my mission.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


مرجعی برای تفکرات متفاوت

مدیر وبلاگ : امیرحسین
نویسندگان
نظرسنجی
کدام یک از موارد زیر درباره هیتلر صدق می کند ؟ (امکان انتخاب چندگزینه ای)

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی