تبلیغات
وبلاگ NaziCenter - دلیل مخالفت سران مذهبی جهان با کمونیسم

File:Red star.svg

اصطلاح کمونیسم از ریشه لاتینی (کمونیس) به معنای «اشتراکی» گرفته شده است و دسته ای از ایده های اجتماعی را در بر می گیرد که غایت آن مالکیت اشتراکی همه دارایی هاست. کمونیسم بویژه با ایده های کارل مارکس و مفهوم جامعه بی طبقه، که بر اساس مالکیت اشتراکی وسایل تولید قرار دارد، مربوط است.

لطفا به ادامه مطلب مراجعه بفرمایید

قبل از هرچیز نیاز است تا بدانیم این کمونیسم چیست که سران مدهبی با آن مخالفت می کنند ؟ پس اجازه بدید که رجوع کنیم به بیانیه مشترک و مشهور دو بنیانگذار این مکتب :

کارل مارکس و انگلس دو متفکر بنیانگذار مکتب کمونیسم : کارگران جهان ، متحد شوید !

چکیده و مفهوم تفکر کمونیستی را می توان در این جمله کوتاه مشاهده کرد . کمونیست ها اقتصاد را مبنای همه چیز می دانند . از نگاه یک کمونیست آرمانگرا ، سیاست ، رفاه اجتماعی ، عدالت ، قدرت ، نظام اجتماعی و ... همه و همه متکی به اقتصاد هستند و این مادیات است که همه اینها را تنظیم و تدوین می کند . اما نکته اصلی در شکل گیری رقابت چند ده ساله ی کمونیسم و کاپیتالیسم در شرق و غرب جهان ، برداشت مفهومی پیروان دو مکتب کمونیسم و کاپیتالیسم است . زمانی که کارل مارکس مشغول تدوین نظریه اصلی و پایه های تفکر کمونیسم بود ، جهان در انقلاب صنعتی غوطه ور شده و سرمایه داران در جای جای اروپا درگیر رقابتی بیمارگونه برای استثمار و سلطه بر منابع انسانی و مادی بودند تا بتوانند چرخ کارخانه های خود را همچنان در گردش نگهدارند . از دید مارکس جامعه آن روز اطرافش ، به دو طبقه سرمایه دار و کارگر تقسیم بندی شده بود و متاسفانه یا خوشبختانه ؛ مارکس سرمایه داران را به شدت مسلط و حاکم بر طبقه کارگران می دید ! این شد که مارکس با تدوین یک مکتب فکری بر آن شد تا با طبقه کارگر همراهی و همدلی کند و بدین ترتیب کمونیسم متولد شد.

سال ها بعد در اروپا ، احزاب چپ گرا با تکیه بر نظریات مارکس به شدت فعال شدند ولی هیچکدام از آنها نتوانستند جامعه ای صرفا کمونیست را بر پایه آموزه های مارکس بنا گذارند بجز حزب کمونیست روسیه که فردی به نام لنین آنرا رهبری می کرد . البته جامعه کمونیست شوروی ، تفاوت هایی با آرمان های مارکس داشت از همین روی کمونیست های شوروی را اصطلاحا لنینیست هم می نامند .

اما به نظر من نقطه رویارویی کمونیسم (حالا از هر نوعش  کمونیسم شاخه ها و زیر مجموعه های زیاده داره) و ادیان در جهان اینجاست که کمونیست ها پایه و اساس همه چیز را در تدوین نظام اقتصادی مطلوب خودشان می دانند . و البته هرچیزی که بخواهد این سیستم اقتصادی را بر هم بزند ، به عنوان یک فاکتور مضر و خطرناک شناسایی و در صدد از بین بردن آن بر می آیند . و درست همینجا نقطه تضاد و تقابل دین با کمونیسم است . دین ، ایمان به یگانگی خدا و اصول دینی را اساس همه چیز می داند و طبعیت از دستورات و آموزه های دینی را متضمن جامعه ای آرام و توسعه یافته می داند اما کمونیسم برابری افراطی اقتصادی را در سطح اجتماع و تابعیت بی قید وشرط افراد از دولت را ضامن ایجاد جامعه برتر می دانند .

دین سالاران در هر جامعه ای و با هر عقیده ای به دلیل اولویت قایل شدن برای تعالیم دینی ، به صورت خودکار نقطه مقابل هر نوع عقیده منشعب شده از کمونیسم قرار می گیرند . و در طرف مقابل کمونیست ها هم به صورت ذاتی و اتوماتیک نمی توانند از اصول خود نزول کرده و افکار مذهبی را اولویت اصلی جامعه بدانند . به همین دلیل کمونیست ها هم به صورت خودکار دارای پتانسیل لازم برای تقابل با گروه های مذهبی هستند .

برگرفته از : پازارگاد، بهاالدین؛ مکتب­های سیاسی، تهران: اقبال، بی تا، ص180   همراه با اعمال برداشت شخصی پژوهشگر

برچسب ها: نقد کمونیسم ، ادیان و کمونیسم ، اسلام و کمونیسم ، مسیحیت و کمونیسم ، یهود و کمونیسم ،

گل ناز
1396/03/7 13:57
سلامممممم نفسممممممممممم
خوبی عزیزممممممممم
وبت خیلی خوب بووووووووود خیلی
میخواستم بیای به وب منم سایت سر بزنی و با هم تبادل لینک داشته باشیم
می بینمت
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر